Trenuj z nami na stadionach
Startuje 9. sezon akcji "BiegamBoLubię"
więcej3 kwietnia rusza nowy sezon akcji "BiegamBoLubię". W tym roku treningi będą odbywać się przez cały tydzień. Co ważne, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości liczba lokalizacji zwiększy się do 100 stadionów.
Biegajmy razem zimą
więcejNie zapadaj w zimowy sen! Na ponad 50 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce zajęcia BiegamBoLubię nadal będą się odbywać. Przyjdź na bezpłatny trening i przygotuj się do nowego sezonu!
Sprawdź swoją wytrzymałość na Teście Coopera
więcejNa najbliższych zajęciach BiegamBoLubię na 80 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce odbędzie się jesienna edycja Testu Coopera. To prosta próba wytrzymałościowa, która każdemu pozwoli sprawdzić swoją kondycję fizyczną.
Przebiegnij z nami setkę!
więcej33 lata temu Marian Woronin przebiegł 100 m w równe 10 sekund. Wynik, który wówczas był rekordem Europy, do dziś pozostaje w sferze marzeń naszych sprinterów. Już na najbliższych zajęciach BiegamBoLubię będziecie mieli okazję sprawdzić, czy sprint jest Waszą mocną stroną. Zapraszamy na Ogólnopolski Test na 100 metrów BiegamBoLubię SETKĘ.
Startuje akcja „BiegamBoLubię”
więcejTo nie żart na Prima Aprilis! 1 kwietnia ruszy 8. edycja akcji „BiegamBoLubię”. Na 80 stadionach na terenie całej Polski będą się odbywać bezpłatne spotkania biegowe pod okiem profesjonalistów. Zapraszamy do trenowania razem z nami!
Zapraszamy na jesienny test Coopera
więcejW najbliższy weekend podczas zajęć BiegamBoLubię na blisko 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce odbędzie się test Coopera, czyli prosta próba wytrzymałościowa. Sprawdź swoją kondycję fizyczną!
Rusza akcja BiegamBoLubię
więcejPKO Bank Polski, jako partner strategiczny projektu „BiegamBoLubię”, już czwarty rok z rzędu zaprasza do aktywnego spędzania czasu na stadionowych bieżniach. Od soboty 2 kwietnia zarówno początkujący, jak i profesjonaliści będą mogli ćwiczyć razem na blisko 80. stadionach w całej Polsce.
Biegajmy razem na stadionach!
więcej28 marca rusza 6 edycja akcji „BiegamBoLubię”, w ramach której na ponad 80 stadionach lekkoatletycznych na terenie całej Polski odbywają się bezpłatne spotkania biegowe pod okiem profesjonalnych trenerów.
Prędkość biegu. Czyli umiejętność doboru prędkości do możliwości fizycznych początkującego uczestnika
więcejZ cyklu TrenujemyBoLubimy PORADY cz.1
Spokojne bieganie. Czyli zasadność długiego spokojnego biegu
więcejZ cyklu TrenujemyBoLubimy PORADY cz.2
Trenuj z nami na stadionach
Wsparcie trenerskie
Wsparcie dla biegaczy w całym kraju
więcejW 16 województwach, w czasie trwania akcji BiegamBoLubię, trenerzy Fundacji Wychowanie przez Sport będą udzielać bezpłatnych porad.
Alfabet biegacza – N jak negative split
więcejNarastającą prędkością można trenować, można też taką taktykę zastosować w zawodach. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku metoda jest niezwykle skuteczna.
Alfabet biegacza – M jak mięśnie
więcejWychodzisz pobiegać i nie zastanawiasz się nad tym, co wprawia Twoje ciało w ruch. Miło spędzasz czas na treningu, ale mięśnie pracują wówczas w pocie czoła. Czym są? Ile ich jest? Jak o nie dbać? Odpowiadamy w prostych słowach.
Alfabet biegacza – Ł jak łuk i łokieć
więcejZastanawiacie się, co wspólnego z bieganiem mogą mieć te dwa słowa? Łuk kojarzy się bardziej z bronią oraz ze słynną paryską budowlą, zaś łokieć może być miarą, od której przydomek zyskał nawet polski król. My skupimy jednak na innych, bardziej biegowych znaczeniach tych słów.
Alfabet biegacza – L jak legginsy
więcejZazwyczaj nasz alfabet to ćwiczenia lub treningi związane z bieganiem. Tym razem poruszamy temat garderoby, który aż dwukrotnie rozpoczyna się od litery L, czyli legginsy z lycry.
Alfabet biegacza – K jak krok biegowy
więcejBiegać może każdy, trochę lepiej lub trochę gorzej. Jednak nawet jeśli nie chcemy być mistrzami biegów średnich czy długich, dobrze robić to zdrowo, poprawnie i bezpiecznie. Dziś kilka słów o prawidłowym kroku biegowym.
Alfabet biegacza – J jak jogging
więcejRozpiska, ćwiczenia, ciągła kontrola tempa – z tym kojarzy nam się trening biegowy. Jednak bieganie nie musi mieć takiego oblicza. Czasem można po prostu wyjść na świeże powietrze i potruchtać.
Alfabet biegacza – I jak interwał
więcejKiedy mówimy o treningu biegacza długodystansowego, musimy poruszyć temat interwałów. To jak piasek na pustyni, woda w rzece czy mróz na Syberii. Poznajcie jedną z pierwszych metod treningowych, a do tego niezwykle skuteczną. Serce zabije mocniej!
Alfabet biegacza – H jak hiperwentylacja
więcejOddech jest kluczową sprawą w kontekście wysiłku fizycznego. Czasami, gdy obciążenia treningowe rosną, zaczynamy panikować i nieprawidłowo oddychać wpadając w hiperwentylację. Co to jest i jak sobie z nią radzić?
Alfabet biegacza – G jak grzbiet
więcejNa pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że grzbiet nie ma nic wspólnego z bieganiem, a jednak znalazł się w naszym alfabecie. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią!
Alfabet biegacza – F jak finisz
więcejCzasami bieg trwa przez wiele kilometrów, czasami strata do lidera jest ogromna i wydawałoby się, że zawody są już rozstrzygnięte, a jednak… Emocjonujące końcówki wielokrotnie zmieniały oblicze rywalizacji. Jak skutecznie finiszować i dlaczego to takie ważne?
Alfabet biegacza – E jak etykieta biegacza
więcejBieganie to sport pełen gracji i harmonii. To sport bez wyzwisk oraz bijatyk i kulturalny jak na kulturę fizyczną przystało. Dzięki swojej prostocie i przystępności zyskuje coraz większe rzesze zwolenników, co widać na licznych w naszym kraju imprezach masowych. Tłum niesie jednak ryzyko wielu zachowań, które czasem nieświadomie mogą uprzykrzyć życie innym biegaczom. Oto kilka zasad, które pomogą Ci żyć w symbiozie z miłośnikami biegania.
Alfabet biegacza – D jak debiut
więcejWiosna to idealny czas na biegowy debiut. Wiadomo, że start w masowych zawodach i tłum uczestników może wprowadzić w zakłopotanie. Jak się przygotować? Co robić? Przedstawiamy 10 zasad, które pomogą wam odnaleźć się w nowej sytuacji.
Alfabet biegacza – C jak skip C
więcejPrzyszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią czas na szybsze bieganie. Jak obudzić nasz układ nerwowy z zimowego snu? Zacznij skipować! Polecamy ćwiczenie „pięta o pośladek”.
Alfabet biegacza – B jak bieg ciągły
więcejTworząc biegowe abecadło nie można nie poruszyć najprostszego, ale zarazem najważniejszego środka treningowego każdego zawodnika. Nieważne, czy jest to sportowiec zaawansowany, czy amator stawiający pierwsze kroki w biegowym światku - bez tego obyć się po prostu nie można.
Alfabet biegacza – A jak skip A
więcejBieganie, jako najprostsza forma ruchu, na pierwszy rzut oka wydaje się banalną aktywnością, jednak im dalej w las, tym trudniej się we wszystkim połapać. Dlatego będziemy przybliżać wam biegową wiedzę w skondensowanej i przystępnej formie alfabetu biegacza! Zaczynamy od litery „A”.
Treningi dla biegaczy. Cz. 20: pobiegaj zimą
więcejPoczątek roku to nowe postanowienia i planowanie biegowego kalendarza. Zima nie sprzyja jednak treningom - część osób zawiesza buty na kołku i czeka aż drzewa znów się zazielenią. W ten sposób tracą kluczowy okres przygotowań do kolejnego sezonu. Radzimy jak nie dać się zimie.
Treningi dla biegaczy. Cz. 19: rozciągnij się przed sylwestrową zabawą
więcejJeśli planujesz przetańczyć sylwestrową noc, pamiętaj, że szaleństwa na parkiecie często kończą się kontuzjami. Jak zapobiec urazom i naciągnięciom? Czas na ostatnią w tym roku, nietypową poradę treningową.
Treningi dla biegaczy. Cz. 18: spalanie świątecznych kalorii
więcejPrzed nami kilka dni zajadania się świątecznymi przysmakami. Często po takim okresie stajemy na wagę i… okazuje się, że przybyło nam 2,3, a nawet więcej kilogramów. Treningowy trud wcale nie musi iść na marne. Wystarczy kilka trików, które zminimalizują wymiary naszej „sportowo-dietetycznej” klęski. Oto praktyczny poradnik jak postępować w tym trudnym dla amatorów biegania czasie.
Treningi dla biegaczy. Cz. 17: wzmocnij barki
więcejW naszym cyklu przedstawiliśmy już ćwiczenia niemal dla wszystkich grup mięśniowych. Nic dziwnego, bowiem kiedy wprawiamy swoje ciało w ruch, pobudzamy do pracy około 200 mięśni. W ostatnim odcinku zajmowaliśmy się popularnymi bicepsami. Teraz przyszedł czas na wzmocnienie obręczy barkowej.
Treningi dla biegaczy. Cz. 16: czas na bicepsy
więcejListopad to czas odpoczynku, regeneracji i roztrenowania po wyczerpującym sezonie. Nie oznacza on jednak całkowitego lenistwa. Wypoczynek powinien być aktywny, po to, aby powrót do rytmu treningowego był bezbolesny. W takich okresach roku warto skupić się na rzeczach, na które nie mamy czasu, albo nie są na najwyższej pozycji na naszej liście. Proponujemy popracować nad bicepsami.
Treningi dla biegaczy. Cz. 15: popracuj nad pośladkami
więcejW kolejnej odsłonie naszych treningowych porad, przedstawimy propozycje ćwiczeń, które zainteresują zwłaszcza panie. Skupimy się na mięśniach pośladkowych.
Treningi dla biegaczy. Cz. 14: przysiad i krzesełko, czyli mocne uda
więcejKolejny odcinek naszych porad treningowych pomoże Wam wzmocnić mięśnie czworogłowe uda, choć przy opisywanych ćwiczeniach będą brały udział w mniejszym stopniu także inne partie mięśniowe. Jedno jest pewne – uczucie pieczenia nóg gwarantowane.
Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 2)
więcejW ostatnim odcinku opisaliśmy kilka ćwiczeń, które wzmocnią i poprawią wygląd górnej części odcinka mięśnia prostego brzucha. Zdecydowanie trudniej wykształtować część dolną. Przyszykujcie się na solidną dawkę pozytywnego, sportowego bólu.
Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 1)
więcejJest to chyba najlepiej prezentujący się mięsień z całego ciała. Mieć „sześciopak” na brzuchu to cel wielu ćwiczących panów. Jak zapracować na popularny kaloryfer? Silne mięśnie brzucha to atut dobrego biegacza. Czas zabrać się do pracy.
Treningi dla biegaczy. Cz. 12: zadbaj o dolny odcinek pleców
więcejMięśnie lędźwiowe to miejsce, na które często narzekamy. Siedzącą praca, schylanie się na prostych nogach czy nieodpowiednia postawa ciała w trakcie biegania – przyczyn dyskomfortu w tych partiach mięśniowych może być wiele. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić.
Treningi dla biegaczy. Cz. 11: czas na grzbiet!
więcejMięśnie grzbietu uczestniczą w podtrzymywaniu naszej sylwetki nie tylko podczas biegu, a także podczas pracy rąk. Zwłaszcza wtedy, kiedy ugięty łokieć wędruje do tyłu. Dlatego nasz zestaw gimnastyki siłowej powinien zawierać także ćwiczenia angażujące mięśnie grzbietu. Wystarczy podłoga oraz koc lub mata.
Treningi dla biegaczy. Cz. 10: przywodziciel, czyli mocna pachwina biegacza
więcejNagła zmiana kierunku, zbieg, który generuje nienaturalnie długi krok, lub po prostu chwilowy bardzo szybki bieg i nagle czujesz dziwny ból w pachwinie. Jak wzmocnić przywodziciele, aby zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się takich sytuacji?
Treningi dla biegaczy. Cz. 9: dwa ćwiczenia na dwie głowy
więcejSprint, finisz, przebieżka, interwały, skip C – w tych sytuacjach niezwykle mocno zaangażowany w nasz bieg jest mięsień dwugłowy uda, który jest umiejscowiony pomiędzy pośladkiem a tyłem kolana. To bardzo neuralgiczne miejsce jeśli chodzi o mięśnie nóg. Bardzo ważne przy odcinkach szybkościowych, jednak równie mocno kontuzjogenne. Jak pracować nad mięśniem dwugłowym uda?
Treningi dla biegaczy. Cz. 8: marsz wypadami
więcejChcesz mieć nogi ze stali? Chcesz, żeby podbieg lub podejście przestało wywoływać strach? Chcesz skończyć z uczuciem „nóg jak z waty”? Opisane ćwiczenie naprawdę boli, ale jest tak samo bolesne jak efektywne!
Treningi dla biegaczy. Cz. 7: trenuj siłę biegową na schodach
więcejBieganie jest z reguły czynnością monotonną. Mamy w planie 5, 10, 15 km w określonym tempie i na tym cała zabawa się kończy. Proponujemy przełamać schemat i urozmaicić swoje biegowe życie o treningi na schodach.
Treningi dla biegaczy. Cz. 6: wzmocnij mięśnie czworogłowe i proste ud
więcejKiedy myślimy o wzmocnieniu mięśni nóg, pierwsze ćwiczenie, które przychodzi nam na myśl, to przysiady. Tylko ile razy można wykonywać to samo? Przysiady, a może półprzysiady? Ze sztangą? Jeśli tak to, z jakim obciążeniem? Jak głęboko należy zejść? Im dalej w las, tym więcej napotykamy problemów. Mamy dla was rozwiązanie.
Treningi dla biegaczy. Cz. 5: podpory
więcejĆwiczenia siłowe w bezruchu - tak można w skrócie opisać podpory, nazywane również plankami. Z pozoru wydają się niezbyt męczące, jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Treningi dla biegaczy. Cz. 4: zacznij się podciągać
więcejWielu początkujących biegaczy kojarzy ćwiczenia siłowe ze standardową siłownią, sztangą i ciężarami, za czym niekoniecznie przepadamy. Są one jednak niezbędne, aby się wzmocnić. Jednym z prostych i bardzo efektywnych rozwiązań będzie podciąganie na drążku.
Treningi dla biegaczy. Cz. 3: ręce biegają
więcejBieganie to najstarszy sport na świecie. Starożytna konkurencja dromos (bieg prosty) była pierwszą w historii starożytnych igrzysk! I jak stara jest tradycja oraz bieganie, tak stara jest prawda, że ręce biegają, a nogi rzucają. Praca ramion jest niezwykle ważna, dlatego należy je w sposób naturalny wzmacniać.
Treningi dla biegaczy. Cz. 2: mięśnie skośne brzucha – liczy się nie tylko „kaloryfer”
więcejMogłoby się wydawać, że bieganie to najprostszy sport świata. Jednak z upływem czasu i wzrostem naszego zaangażowanie, staje się coraz bardziej skomplikowany. Do treningu należy wplatać coraz więcej elementów. Jednym z nich jest gimnastyka siłowa. W tym tekście skupimy się na mięśniach skośnych brzucha.
Treningi dla biegaczy. Cz. 1: jak wzmocnić staw skokowy w minutę?
więcejZapraszamy na cykl ćwiczeń przygotowanych dla biegaczy przez trenera BiegamBoLubię. W pierwszym odcinku podpowiada, w jaki sposób wzmocnić staw skokowy.
Wsparcie trenerskie