Wsparcie trenerskie

2017.04.07

Alfabet biegacza – D jak debiut

Wiosna to idealny czas na biegowy debiut. Wiadomo, że start w masowych zawodach i tłum uczestników może wprowadzić w zakłopotanie. Jak się przygotować? Co robić? Przedstawiamy 10 zasad, które pomogą wam odnaleźć się w nowej sytuacji.

D jak debiut

1. Przygotuj wszystko wcześniej

Każdy start, a już zwłaszcza debiut, wywołują stres. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnicie, że np. zgubicie agrafki, którymi przypina się numer startowy czy nie będziecie mogli znaleźć waszej ulubionej i sprawdzonej koszulki. Naszykujcie sobie cały zestaw startowy wieczorem, żeby kładąc się spać mieć pewność, że wszystko jest przygotowane.

2. Nie eksperymentuj

Co zjeść, co wypić, jakie buty założyć? To nie jest moment na nowości, które mogą organizm zaszokować. Trzymajcie się sprawdzonych schematów. Nie zabierajcie nowych żeli na bieg, jeśli nie testowaliście ich na treningach, nie jedzcie jajecznicy na boczku, jeśli nigdy tego nie robicie. Próbować nowych rzeczy można zawsze, ale nigdy przed startem.

3. Wypoczywaj

Odliczasz już dni, godziny, minuty. Denerwujesz się. Obawiasz się o swoją formę. Zastanawiasz się, czy zrobić jeszcze mocny trening. Chcesz przetestować się np. na dystansie 5 czy 10 km, pobiec jak najszybciej… STOP! Masz być leniem. Musisz być leniem. Nic już nie da się zrobić, a można sobie tylko zaszkodzić – jedyne, czym możesz sobie pomóc, to wypoczynek. Śpij, dobrze się odżywiaj, nie spożywaj napojów wyskokowych, nie podbiegaj do autobusu. To lepsze niż mocny trening!

4. Zadbaj o stopy

To najważniejszy element ciała biegacza. Stopy muszą nas nieść przez wiele kilometrów po różnych, z reguły twardych nawierzchniach. Pamiętajcie, zatem, aby o nie dbać, bo ich przykry ból może zniweczyć wasze plany i marzenia. Możecie stosować kremy, a buty koniecznie muszą być o numer większe niż te, w których chodzicie. Raz na kilka miesięcy warto udać się na wizytę do podologa, aby usunąć stwardniały naskórek, czy też powstające modzele. Przed długim treningiem lub startem można też stopy nasmarować talkiem.

5. Nie słuchaj muzyki

Jest dobra na trening, kiedy chcecie po prostu wyjść i się zrelaksować. Nie zabierajcie jednak słuchawek na zawody. Po pierwsze macie się skupić na trzymaniu tempa i oddechu, po drugie w tłumie biegaczy trzeba słyszeć, co dzieje się wokół. Bezpieczeństwo wasze i innych uczestników jest najważniejsze.

6. Pamiętaj o odżywianiu i nawodnieniu

Nawet najlepszy samochód nie pojedzie bez paliwa. Tak samo jest z ludzkim organizmem. Im jest cieplej, tym szybciej odwadnia się nasze ciało. Sama woda nie wystarczy, pamiętaj o dostarczaniu minerałów. Im dłuższy dystans, tym częściej powinniście sięgnąć po lekką przekąskę – rodzynki, banany, czekolada, żele… Spalicie znacznie więcej kalorii niż dostarczycie, ale tłuszcz w ciele potrzebuje rozpałki w postaci węglowodanów.

7. Nie biegnij za tłumem

Inni lecą jakby się paliło, a ty zostajesz w tyle? Spokojnie. Pilnuj swojego tempa i założeń. Ci, co zaczęli za szybko, pod koniec biegu będą maszerować i miniesz ich z uśmiechem na twarzy.

8. Uwierz we własne siły

Najgorsze, co może spotkać biegacza, to porażka już przed startem. Stres ma nakręcać, a nie paraliżować! Pewność siebie, skupienie i walka do ostatniego metra. Wyrzuć z siebie obawy, negatywne myśli. Trenowałeś? Uda się i tyle!

9. Pamiętaj o innych biegaczach

W tłumie nie jesteś sam. Na punktach odżywczych wyrzucaj kubeczki w wyznaczonych do tego miejscach. Rozwiązał Ci się but? Zbiegnij na pobocze, a nie zatrzymuj się na środku drogi, bo zaraz ktoś na ciebie wpadnie. Komuś coś się stało, a ty przebiegasz obok – zareaguj, poinformuj służby medyczne.

10. Poczuj radość, baw się dobrze

Bieganie to wspaniała pasja, którą można się cieszyć przez długie lata. Jeśli coś Ci nie wyjdzie, nie przejmuj się, bo zawsze możesz spróbować jeszcze raz, a najważniejsza jest po prostu dobra zabawa. Z każdym treningiem i biegiem zyskujesz zdrowie i kondycję. Ciesz się zdrowym stylem życia!

Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię

  • BiegamBoLubię to bezpłatne weekendowe treningi na 76 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Oficjalny sezon rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 5 listopada Zajęcia odbywają się w soboty o 9.30 lub w poniedziałki o 20.00 w zależności od lokalizacji. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Treningi prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/
loaderek.gifoverlay.png