Sprawdź swoją wytrzymałość na Teście Coopera
Na najbliższych zajęciach BiegamBoLubię na 80 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce odbędzie się jesienna edycja Testu Coopera. To prosta próba wytrzymałościowa, która każdemu pozwoli sprawdzić swoją kondycję fizyczną.
Test Coopera to 12-minutowy biegowy test wytrzymałości organizowany cyklicznie na zajęciach BiegamBoLubię – wiosną i jesienią. Wynik sprzed kilku miesięcy można więc porównać z obecnym. Najbliższy sprawdzian odbędzie się w sobotę 14 października o godz. 9.30 lub w poniedziałek 16 października o godz. 20.00. Lokalizacje dostępne są na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/. Test jest bezpłatny.
Bieg jest wyjątkowy, bowiem nie ma mety. Jest nią wyłącznie ograniczający rywalizację z samym sobą czas. Przez 12 minut uczestnicy będą mieli za zadanie przebiec po prostu jak najwięcej. Na sygnał trenera wszyscy zatrzymują się po upływie dozwolonego czasu, a on domierza metry do pełnego okrążenia i podaje wynik. Pokonany przez biegacza dystans uznawany jest za miarę jego wytrzymałości. Dokładna ocena odczytywana jest ze specjalnych tabel z podziałem na grupy wiekowe i płeć. Po ukończeniu testu wszyscy otrzymają tabelki z progami wynikowymi oraz pamiątkowy dyplom.
– Ten test to bardzo dobry sposób na sprawdzenie wytrzymałości zwłaszcza dla osób, które nigdy nie biegały i nic nie wiedzą o możliwościach swojego organizmu. Wielu z nich wydaje się, że w ogóle nie będą w stanie biec przez 12 minut. Tymczasem z mojego doświadczenia wynika, że prawie każdy może biec nawet dłużej niż 20 minut już na pierwszym treningu. Byle tylko nie zaczynać zbyt intensywnie – zapewnia Krzysztof Janik, trener BiegamBoLubię na stadionie MOS Zachód koło Wawelu w Krakowie.
Pokonany w czasie 12 minut dystans powie nam, jaką mamy kondycję. Trzydziestoletnia kobieta, która uważa się za wytrenowaną, powinna przebiec powyżej 2,5 km. Jeśli zaś nie zdoła pokonać 1500 metrów, to znak, że z jej kondycją jest bardzo źle. Podobne kryteria będą dotyczyć o 10 lat starszego mężczyzny. Zaś regularnie biegający 20-latek powinien celować w wynik 2,8 – 3 km.
Ważne, aby przyjść, nie bać się i pobiec realnie na miarę swoich możliwości, aby test był miarodajny. Dla bardziej zaawansowanych biegaczy próba wysiłkowa Coopera będzie doskonałą informacją, na jakich prędkościach trenować w okresie jesienno-zimowym.
Test Coopera został opracowany przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 r. Obecnie sprawdzian ten jest szeroko stosowany do badania kondycji fizycznej przede wszystkim sportowców.
Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego