Aktualności

2019.07.02

Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim

Biegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.

 Zawodnicy z Ukrainy na czele

Idealne warunki do biegania

Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim to trzecie zawody z cyklu PKO Grand Prix Gdyni, w skład którego wchodzą też Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Bieg Niepodległości.

Zgodnie z tradycją bieg główny na dystansie 10 km rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę – dokładnie o godzinie 23:59. Dzięki temu zawody odbywały się w idealnych warunkach pogodowych, a czerwcowe upały nie doskwierały biegaczom. Temperatura powietrza wynosiła 15 stopni Celsjusza, a wiatr był praktycznie nieodczuwalny.

Bieg ukończyło 2740 osób, startujących z czterech stref czasowych. Linia startu i mety znajdowała się na ul. Górskiego, naprzeciwko Narodowego Stadionu Rugby.

Nocny Bieg Świętojański dla Ukraińców

Zwycięzcą zawodów został 34-letni Ukrainiec Mykola Juchymczuk z Łucka, który złamał magiczną barierę 30 minut, dobiegając do mety z czasem 29:55. Na dalszych stopniach podium znaleźli się Polacy – Tomasz Grycko z Władysławowa z czasem 30:12 i Kamil Karbowiak z Brzegu, który stoczył z nim zażartą walkę o drugie miejsce. Ostatecznie jego czas wyniósł 30:14.

W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej uplasowało się jeszcze dwóch Ukraińców – na czwartym miejscu Oleksij Obuchowski z Winnicy, a na dziewiątym Pavlo Olijnyk z Czernigowa.

Klasyfikację kobiet wygrała Ukrainka – Ołeksandra Szafar z Kijowa, której pokonanie 10 km zajęło 33:26. Drugą najszybszą kobietą okazała się Izabela Trzaskalska z Terespola z czasem 33:33, a na trzecim miejscu znalazła się Białorusinka Swietłana Kurhanskaja z Mińska. Jej czas wyniósł 34:49. Co ciekawe, wszystkie zawodniczki na podium są przedstawicielkami rocznika 1988.

Ukraiński biegacz z „premią górską”

Również tzw. „premia górska” w wysokości 2500 zł padła łupem zawodnika z Ukrainy. Przypomnijmy, że jest to konkurencja, który wyróżnia Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim na tle większości zawodów na 10 km. Na drugim i trzecim kilometrze trasy biegacze muszą zmierzyć się z podbiegiem, na którym różnica wzniesień wynosi ok. 80 m.

– Pierwszy kilometr trasy był płaski i rozbiegowy, ale zaraz za nim zaczął się długi 1,5-kilometrowy podbieg pod ulicę Kielecką, na którym można wywalczyć „premię górską”. Podczas Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wiele osób startuje właśnie z myślą o nim, stara się jak najszybciej wbiec pod tę ulicę i zgarnąć premię. Wielu ludzi przyciąga to do naszych zawodów – mówił Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem biegu.

W tegorocznej edycji najlepiej poradził z nią sobie Stanislav Maslov, który uzyskał na niej czas 04:07. Dla porównania – drugi i trzeci w tej klasyfikacji zawodnik mieli czasy 04:18 i 04:27.

Motywem przewodnim tegorocznej kolekcji medalowej cyklu PKO Grand Prix Gdyni są maszyny i pojazdy, obecne w życiu gdynian oraz kojarzące się z miastem. Tym razem wszyscy, którzy dobiegli do linii mety, otrzymali wyjątkowe medale z parowozami.

Pobiegli dla Artura

Podczas zawodów 700 biegaczy wzięło udział w akcji charytatywnej „biegnę dla Artura”. Dwunastoletni chłopiec od urodzenia zmaga się z wrodzoną wadą kości prawej udowej. Czeka go kolejna operacja wydłużania kości. Dzięki biegaczom, którzy ruszyli na trasę z przypiętą kartką „biegnę dla Artura”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała pieniądze na jego leczenie.

Przy okazji cyklu PKO Grand Prix Gdyni akcje cieszą się bardzo dużą popularnością, a kartki z napisem „biegnę dla…” oraz imionami beneficjentów szybko się rozchodzą. Wszyscy bardzo pozytywnie odbierają tę akcję, co najlepiej widać na trasie zawodów – ocenia Piotr Suchenia.

Ostatnie tegoroczne zawody z tegorocznego cyklu PKO Grand Prix Gdyni zaplanowano na 11 listopada – będzie to Bieg Niepodległości.

Marek Wiśniewski