Aktualności

2019.04.30

Nie masz planów na Majówkę? Weź udział w 29. Biegu Konstytucji 3 Maja

Jeżeli lubisz bieganie, to idealnym pomysłem na majówkę może być start w 29. Biegu Konstytucji 3 Maja. Krótki dystans 5 km sprawia, że zawody są w zasięgu większości z nas, a dobre prognozy pogody sprzyjają aktywności fizycznej. Warto jednak pospieszyć się z zapisami, bo choć organizatorzy przygotowali rekordową liczbę pakietów, to zostało ich już niewiele.

Bieg na dystansie 5 km

Bieg Konstytucji 3 Maja, którego sponsorem strategicznym jest obchodzący w tym roku 100-lecie istnienia PKO Bank Polski, rozpoczyna coroczny cykl biegów, który nosi nazwę Warszawskiej Triady Biegowej i łączy trzy zawody o patriotyczno-historycznym charakterze: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. Wydarzenia organizowane są pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”.

W zeszłym roku na mecie 28. edycji majowego biegu zameldowało się aż 6212 zawodników, co stanowiło nowy rekord frekwencji (biorąc pod uwagę sumaryczny wynik biegu głównego na 5 km, Biegu z Maskotką i rywalizacji nordic walking).

Zwycięzcami zawodów głównych na 5 km przed rokiem zostali Jakub Nowak (z czasem 15:28) oraz Paulina Lipska-Mazurek (18:38). Dla Nowaka wygrana miała duże znaczenie z dwóch powodów. W styczniu zeszłego roku wznowił treningi po kilkumiesięcznej przerwie, a już wiosną wygrał zawody. Poza tym jest warszawiakiem i do cyklu Triady podchodzi z dużym sentymentem. – Zeszłoroczne sukcesy w Biegu Konstytucji 3 Maja i Biegu Niepodległości dały mi wiele radości i satysfakcji – przyznaje.

W tym roku organizatorzy przewidzieli 8000 miejsc w biegu głównym oraz 1000 miejsc dla dzieci. Zapisać można się jeszcze na oba dystanse.Przekroczyliśmy już siedem tysięcy sprzedanych miejsc, ale została nam jeszcze końcówka pakietów dla dorosłych. Jeżeli chodzi o rywalizację dzieci, to dysponujemy jeszcze około 300 miejscami  – informuje Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Trasa upamiętni króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Trasa Biegu Konstytucji 3 Maja tradycyjnie wiedzie wokół Łazienek Królewskich i przebiega w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją.

Biegacze wyruszą na trasę o godzinie 11.00 i będą mieli do pokonania dystans 5 km. Wystartują z Alei Tomasza Hopfera (Park Agrykola), następnie pobiegną ulicą Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, a w dalszej kolejności pokonają podbieg przy Agrykoli. W tym miejscu czeka na nich punkt z napojami. Dalej będą przemieszczać się Al. Ujazdowskimi, ulicą Wiejską, Górnośląską oraz Hoene-Wrońskiego. Meta znajdować się będzie przy ul. Rozbrat, na wysokości ul. Szarej.

Przed biegiem głównym, o godzinie 10.30 wystartuje 8. Bieg Dzieci z Maskotką. Najmłodsi uczestnicy zmierzą się z dystansem 700 m.

Trzy medaleTriady stworzą niepowtarzalną całość

Pierwszy raz w historii Triady biegacze będą mogli połączyć zdobyte medale w kształt granic Polski i Warszawy. Ma to być nagroda dla zawodników, którzy w jednym roku ukończą zarówno Bieg Konstytucji 3 Maja, jak i Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

– Każdy biegacz, który ukończy cały cykl biegowy, otrzyma w tym roku medal, który po ostatnim z biegów – Biegu Niepodległości – złożony w całość stworzy niepowtarzalny kształt granicy Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy. To dodatkowa motywacja, żeby zaliczyć całą Warszawską Triadę Biegową – mówi Maciej Mroczek p.o. dyrektora Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom biegaczy, organizatorzy przygotowali w tym roku nie tylko specjalne medale, ale również klasyfikację generalną całej Triady (zgodnie z podziałem na dystanse).

Pobiegniemy dla Adama

Podczas 29. Biegu Konstytucji 3 Maja Fundacja PKO Bank Polskiego zorganizuje akcję charytatywną „biegnę dla…”. W tym roku zawodnicy mogą pobiec dla ośmioletniego Adama, który ma hemimelię strzałkową lewej nogi i stopę o dwóch promieniach. Aby jego stopa mogła normalnie rosnąć, niezbędne jest przeprowadzenie operacji wydłużenia nogi. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Lepszy Los.

Jeżeli co najmniej 200 zawodników przyłączy się do akcji i dobiegnie do mety z przypiętą na plecach kartką „biegnę dla…”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację Adama.

Kartki „biegnę dla Adama” można odbierać w biurze zawodów (w Pałacu Kultury i Nauki w Sali im. Stefana Kisielewskiego) w dniach od 26 kwietnia do 2 maja lub w dniu biegu w namiocie PKO Banku Polskiego, który będzie znajdował się w okolicy startu (w godz. 9-11).

Marek Wiśniewski

loaderek.gifoverlay.png