Aktualności

2019.04.30

Na koniec Majówki "odetchnij pełną piersią" w 7. PKO Białystok Półmaratonie

„Odetchnij pełną piersią!” to hasło, które promuje 7. PKO Białystok Półmaraton, zaplanowany na 5 maja, czyli koniec długiego weekendu. – Czyste powietrze, piękne krajobrazy, bogata kuchnia i od kilku lat obsypywany nagrodami półmaraton są argumentami, które przekonują, że warto przyjechać do nas na biegową rodzinną majówkę – zachęcają organizatorzy.

Największa impreza biegowa we wschodniej Polsce

PKO Białystok Półmaraton to największa impreza biegowa we wschodniej Polsce, która z roku na rok rośnie w siłę i staje się coraz bardziej prestiżowa. W pierwszej edycji wystartowało ok. 600 osób. Przed rokiem, we wszystkich biegach imprezy, wzięło udział około 6 tys. zawodników, z czego aż 3211 ukończyło tytułowy dystans – półmaraton.

Teraz organizatorzy spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji, a impreza będzie miała wymiar międzynarodowy. Na listach startowych znajdują się biegacze z 16 krajów, m.in. Austrii, Finlandii, Francji, Norwegii, Portugalii, USA, Kenii, Hiszpanii. – Ponad 60 proc. uczestników 7. PKO Białystok Półmaratonu to biegacze spoza województwa podlaskiego. Jest to więc ogromna promocja Białegostoku w kraju, ale także i za granicą – mówi Grzegorz Kuczyński, dyrektor półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega.

Dodatkowym czynnikiem, który przyciąga biegaczy do stolicy Podlasia, jest fakt, że już od swojej drugiej edycji PKO Białystok Półmaraton, którego sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski, obchodzący 100-lecie istnienia, znajduje się na liście najlepszych biegów w Polsce, wliczając się do Korony Polskich Półmaratonów. O tym, jak można ją zdobyć, pisaliśmy na początku roku.

Dwie poprzednie edycje PKO Białystok Półmaratonu odbywały się w wymagających warunkach – przy upalnym słońcu i wysokiej temperaturze. Teraz prognozy są bardziej korzystne dla biegaczy: w niedzielę w Białymstoku temperatura ma wynosić ok. 12 stopni Celsjusza, a niebo powinno być zachmurzone.

Każdy znajdzie dystans dla siebie
Tegoroczna impreza rozpocznie się już w piątek 3 maja, kiedy to na dziedzińcu Pałacu Branickich otwarte zostaną targi sportowe Sport Expo. W sobotę rano wystartuje Bieg Śniadaniowy. Zawodnicy pobiegną spokojnym tempem, startując z dziedzińca Pałacu Branickich w kierunku Stadionu Miejskiego. Może to być doskonały rozruch dla wszystkich, którzy planują start w niedzielę. Ważnym punktem imprezy będą biegi dla dzieci na dystansach 100 i 600 m oraz 1 km. Przewidziano je na sobotnie popołudnie w ramach zawodów Junior City Run.

W niedzielę o godz. 9.00 odbędzie się bieg City Run na dystansie 5 km. Start półmaratonu zaplanowano na godzinę 10.00. Tysiące biegaczy ruszą sprzed Pałacu Branickich, pobiegną ulicami Kaczorowskiego, Kopernika, Hetmańską, Aleją Solidarności, Aleją Piłsudskiego, Branickiego, Miłosza, Ojca Pio, 11 listopada, Zwierzyniecką, Legionową. Na ostatnim kilometrze trasy do mety poprowadzi ulica Lipowa na urokliwym Rynku Kościuszki tuż obok Ratusza. Tam czekać będzie na nich specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami.

Wysoki poziom sportowy

Przed rokiem w białostockim półmaratonie zwyciężył Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo, który na mecie zameldował się z czasem 01:05:02. Ustanowił w ten sposób nowy rekord trasy, poprawiając o dwie sekundy wynik swojego rodaka Harona Sirmy z 2014 r. Najlepszy z Polaków, Emil Dobrowolski, dobiegł do mety z czasem 01:08:18.

W tym roku również nie zabraknie znakomitych zawodników, którzy gwarantują wysoki poziom sportowy imprezy. W elicie pobiegną m.in.: Hilary Kiptum Mayo (Kenia), Cosmas Mutuku Kyeva (Kenia), Dmytro Laszyn (Ukraina), Mathew Kibowen Kosgel (Kenia), a także czołowi biegacze z Polski – Marcin Chabowski, Emil Dobrowolski i Arkadiusz Gardzielewski. O zwycięstwo w rywalizacji kobiet powalczą m.in. Christine Oigo Moraa (Kenia), Olga Kalendarova-Ochal, Joyline Chemutai (Kenia).

W tym roku udało nam się zaprosić do startu w Białymstoku wyjątkowo silną elitę. Marcin Chabowski i Arkadiusz Gardzielewski to czołowi polscy biegacze. Cieszymy się, że zobaczymy ich na ulicach naszego miasta. Liczymy na ciekawy pojedynek i walkę o nowy rekord imprezy mówi Grzegorz Kuczyński.

Koszulki inspirowane naturą, medale z rzeźbą Diany

7. PKO Białystok Półmaraton promuje hasło „Odetchnij pełną piersią!”. To ono znalazło się w centralnym miejscu oficjalnej koszulki, a także worku i wielofunkcyjnej torbie dla biegaczy. Graficzny projekt koszulki inspirowany jest naturą, stąd w tle znalazły się liście drzew. W warstwie kolorystycznej dominują różne odcienie fioletu. 

Staraliśmy się, aby tegoroczna koszulka PKO Białystok Półmaratonu była inna niż wszystkie. Udało się nam osiągnąć ten cel. Projekt graficzny i hasło „Odetchnij pełną piersią” nawiązują do natury, która jest wielkim skarbem Białegostoku i całego Podlasia. Czyste powietrze, piękne krajobrazy, bogata kuchnia i od kilku lat obsypywany nagrodami półmaraton są argumentami, które przekonują, że warto przyjechać do nas na biegową rodzinną majówkę tłumaczy prezes Fundacji Białystok Biega.
Efektownie prezentują się także medale. Od 2016 r. zawodnicy, którzy docierają do mety PKO Białystok Półmaratonu, otrzymują „krążki” z wizerunkami rzeźb z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickiego. W tym roku na medalu znalazła się rzeźba Diany – bogini łowów, przyrody i światła księżycowego.

Pomagając sobie, pomagamy innym

Tradycją PKO Białystok Półmaratonu są projekty charytatywne towarzyszące każdej edycji imprezy, które organizowane są we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. W minionych latach uczestnicy biegu wspierali m.in. Michała, który urodził się ze złożoną wadą serca, Julię cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe czy Jurka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. W ubiegłym roku dzięki biegaczom startującym w białostockiej „połówce” udało się zebrać fundusze na nową protezę nogi dla Krzysztofa.

W tym roku wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji wspierającej Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, którego misją jest wszechstronna pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych.

Dzięki udziałowi w akcjach charytatywnych, nasz start nabiera nowego wymiaru – pomagając sobie, pomagamy innym.

Wielki rewanż biegowy

Biegowi towarzyszyć będzie rywalizacja drużyn PKO Banku Polskiego oraz PZU. To wielki rewanż za ubiegłoroczne zwycięstwo bankowych biegaczy. Zasady są proste. Zwycięży ta ekipa, która po zsumowaniu wyników szybciej pokona dystans 21,0975 km. W zeszłym roku lepszy okazał się zespół PKO Banku Polskiego z łącznym wynikiem 35 godzin, w stosunku do 42 godzin zanotowanych przez rywali.

Marek Wiśniewski