Aktualności

2019.05.31

Czy wiesz, że…? Poznaj biegowe ciekawostki na temat PKO Półmaratonu Solidarności

Ile wynosi rekord trasy PKO Półmaratonu Solidarności? Biegacze z którego państwa zdominowali rywalizację w zeszłorocznej edycji? Ile miejsc przewidziano dla uczestników w tym roku? Dlaczego organizatorzy zachęcają wszystkich, żeby po zawodach zostali w Lublinie i spędzili w nim całą noc? Przedstawiamy garść ciekawostek na temat PKO Półmaratonu Solidarności.

Dlaczego warto pobiec w PKO Półmaratonie Solidarności

1. 7. PKO Półmaraton Solidarności wystartuje 1 czerwca w Świdniku przed bramą główną WSK PZL Świdnik. Chętni zawodnicy mogą zarejestrować się nawet w przeddzień zawodów, czyli 31 maja, ale tylko pod warunkiem, że nie zostanie osiągnięty maksymalny limit zgłoszeń, który w tym roku wynosi 1000 biegaczy. W zeszłym roku na liście startowej widniało 912 osób, ale nie wszyscy wzięli udział w zawodach. Na mecie zameldowało się 646 biegaczy z 9 krajów.


2. Zeszłoroczną edycję PKO Półmaratonu Solidarności całkowicie zdominowali Kenijczycy, zajmując wszystkie miejsca na podium. Jako pierwszy do mety dobiegł Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo, który uzyskał czas 01:07:34. Drugie miejsce zajął Cherutich Nelson Kipkogei, a trzecie Rotich Marn Kipchumbo. Najszybszą z kobiet również była KenijkaYunes Moraa Onyancha, która dobiegła do mety z czasem 01:20:12.


3. Rekord trasy PKO Półmaratonu Solidarności wynosi 1:04:01 i został ustanowiony w 2015 r. przez Kenijczyka Kiprono Metto.  Z kolei najszybszą zawodniczką na trasie zawodów była jego rodaczka Barsosio Stellah Jepngetich, która w 2017 r. dobiegła do mety z czasem 1:14:04. – Rekord wśród mężczyzn jest niesamowicie wyśrubowany. Kenijczyk uzyskał bardzo dobry wynik, choć trzeba zaznaczyć, że na mecie prawie odcięło mu prąd. Widać było, że walka o wynik kosztowała go wiele sił – wspomina dyrektor zawodów Marek Wątorski. W tym roku organizatorzy przewidzieli bonus za pobicie rekordu. Zarówno dla pierwszej kobiety (czas poniżej 01:14:04), jak i pierwszego mężczyzny (czas poniżej 01:04:01) wynosi on 500 zł.


4. Organizatorzy 7. PKO Półmaratonu Solidarności przygotowali nagrody pieniężne dla najlepszych pięciu zawodników w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji najlepszych biegaczy z Polski. W klasyfikacji open wyniosą one: za I miejsce – 2000 zł, za II – 1800 zł, za III – 1500 zł, za IV – 1000 zł, za V – 500 zł. W klasyfikacji dla najlepszych Polaków będą to: za I miejsce – 1000 zł, za II – 700 zł, za III – 500 zł, za IV – 400 zł, za V – 300 zł.

5. Dla uczestników 7. PKO Półmaratonu Solidarności organizatorzy przygotowali oryginalne koszulki startowe. Mają one czerwony kolor, dużą zieloną siódemkę, nawiązującą do tegorocznej edycji imprezy, białego koziołka z herbu Lublina i hasło „Siódemka w Kozim Grodzie”. Ważnym akcentem na plecach koszulki jest podkreślenie jubileuszu 100-lecia PKO Banku Polskiego, sponsora zawodów.

6. W ramach tegorocznej edycji zawodów po raz pierwszy rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Kolejarzy w Półmaratonie, a partnerem zawodów została Spółka Akcyjna PKP Cargo S.A. – największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych.

7. Na starcie zawodów występować będą świdnickie zespoły tańca nowoczesnego, a także grupa bębniarzy. Liczne atrakcje przewidziano również dla kibiców, którzy zgromadzą się w strefie mety. Organizatorzy zachęcają jednak do kibicowania biegaczom na całej trasie półmaratonu, a zwłaszcza w punktach pomiaru czasu – na piątym, dziesiątym i piętnastym kilometrze.


8. Organizatorzy zachęcają biegaczy, żeby nie wyjeżdżali z Lubelszczyzny tuż po zawodach i zostali w niej na dłużej. Okazją do tego ma być Noc Kultury, która rozpocznie się kilka godzin po zawodach. – Warto już teraz pomyśleć o tym, aby zostać w Lublinie o jedną dobę dłużej. 1 czerwca po biegu, w atmosferze wieczornego relaksu, biegacze będą mieli szansę przeżyć razem z mieszkańcami Lublina niezapomnianą Noc Kultury – zachęca Marek Wątorski. Tej nocy w Lublinie będzie można bezpłatnie uczestniczyć w spektaklach teatralnych, koncertach muzyki poważnej lub rozrywkowej, wystawach, projekcjach filmów, happeningach ulicznych, a także odwiedzić instytucje kulturalne – muzea, biblioteki, podziemne korytarze lub szczyt wieży katedralnej.


9. Od 2013 r. sponsorem zawodów nieprzerwanie jest PKO Bank Polski. – Obecność tak ważnego partnera jest gwarancją jakości i zadowolenia zawodników ze startu w 7.PKO Półmaratonie Solidarności – podkreśla dyrektor Marek Wątorski.

Marek Wiśniewski