Wsparcie trenerskie

2017.05.17

Alfabet biegacza – E jak etykieta biegacza

Bieganie to sport pełen gracji i harmonii. To sport bez wyzwisk oraz bijatyk i kulturalny jak na kulturę fizyczną przystało. Dzięki swojej prostocie i przystępności zyskuje coraz większe rzesze zwolenników, co widać na licznych w naszym kraju imprezach masowych. Tłum niesie jednak ryzyko wielu zachowań, które czasem nieświadomie mogą uprzykrzyć życie innym biegaczom. Oto kilka zasad, które pomogą Ci żyć w symbiozie z miłośnikami biegania.

Alfabet biegacza E

Nie śmieć

Tyczy się to głównie biegaczy startujących w lasach czy w górach. Miło jest, gdy szlak przypomina swoją charakterystyką runo leśne, a nie wysypisko śmieci. Niestety coraz częściej sieć zalewana jest przykrymi obrazkami na „dzień po” imprezie biegowej i można odnieść wrażenie, że była to impreza o innej charakterystyce… Kac moralny pozostaje. Żel, izotonik, batonik – zjadłeś, wypiłeś, to schowaj do pasa lub plecaka, wyrzuć w punkcie odżywczym lub na mecie.

Nie blokuj drogi

Organizatorzy ustalają strefy startowe dla prognozowanych czasów na mecie. Jeśli biegasz na 4 godziny i 30 minut w maratonie, to nie ustawiaj się w strefie dla tych, co atakują 3 godziny. Jedna osoba nie zrobi problemu, ale pamiętaj, że jest was kilka tysięcy! Zator na starcie i przez pierwsze 2-3 kilometry to dla szybszych biegaczy naprawdę duży problem. Ustaw się w swojej strefie i walcz o życiówkę, abyś w przyszłości mógł bez przeszkód przejść do przodu.

Uważaj gdzie… plujesz

Choć bieganie to sport ładny, to nie uciekniemy przed potrzebami fizjologicznymi. Bywa, że podczas biegu po prostu musimy splunąć. Nie oznacza to jednak, żeby robić to pod nogi innych. Zbiegnij na bok – pas zieleni, pobocze – to zdecydowanie lepsze miejsce.

Bądź bezpieczny na biegowej drodze

Nie zatrzymuj się na środku! Biegniesz w tłumie i rozwiązał Ci się but? Zbiegnij na bok, na chodnik, bo za twoimi plecami jest tłum biegaczy, niektórzy są bardzo zmęczeni, ktoś inny mocno skoncentrowany, jeszcze inny po prostu ciebie nie zauważy i kraksa gotowa. Pamiętaj, jeśli chcesz poprawić swój numer, buty, sznurówki – zawsze zbiegaj na bok. Chodzi także o twoje bezpieczeństwo.

Kubeczkowe przeszkody

Spragniony dobiegasz do punktu z napojami. Wreszcie ugasisz pragnienie i dalej będziesz pokonywać kolejne kilometry. A co z kubeczkiem lub butelką? Na niektórych biegach są specjalne punkty, gdzie należy je wyrzucić. Jeśli ich nie ma, nie wyrzucaj tych przedmiotów pod nogi innych lub ryzykownie nad ich głowami, wypuść kubek przy skraju drogi – nikt się o niego nie potknie.

Zdrowie ponad wynik

Widzisz, że biegacz, którego mijasz ma poważne problemy i nie wygląda to na zwykłe zmęczenie. Siedzi, leży, słania się na nogach, a nie ma przy nim nikogo z obsługi medycznej. Nie przebiegaj obojętnie, bo stracisz minutę czy dwie ze swojego cennego czasu. Pomóż mu - to także może spotkać ciebie. Czasem wystarczy chwila, aby uratować komuś zdrowie lub życie. Dlatego warto zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. W tym roku są one prezentowane m.in. w namiotach PKO Banku Polskiego na największych biegach w Polsce.

Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię

  • BiegamBoLubię to bezpłatne weekendowe treningi na 76 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Oficjalny sezon rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 5 listopada Zajęcia odbywają się w soboty o 9.30 lub w poniedziałki o 20.00 w zależności od lokalizacji. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Treningi prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/.



loaderek.gifoverlay.png